Genealogia rodziny Wacława Ciechanowicza
z Katowic.

JÓZEF Ciechanowicz ur. w 1846 w Lidzie (woj. nowogródzkie), syn Bazylego, zm. w 1942.
Żona, Paulina z d. Cholewińska ur. w 1885, córka Jana. Ich dzieci: Anna, Stefania i Feliks.
1. ANNA wraz z mężem, Stanisławem Brożkiem i dziećmi została wywieziona w 1940 na Syberię. W 1942 wyprowadzeni z ZSRR przez gen. Andersa. Brali udział w walkach na froncie w ramach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Los pozostałych na Syberii 5 osób nie jest znany.
2.STEFANIA wraz z mężem, Lucjanem Kuczyńskim, w 1944 za przynależność do nowogródzkiego Okręgu AK została aresztowana razem z dziećmi: Lukrecją, Janiną, Anną, 12-letnim Stanisławem oraz z synem Wacławem z żoną Aliną
- w lipcu 1944 zostali rozstrzelani w obozie niemieckim w Kołdyczewie, pow. Horodyszcze, woj. nowogródzkie.
3. FELIKS Ciechanowicz, ur. w 1901, w Rowinach (woj. nowogródzkie). W czasie wojny - oficer Wileńskiego okręgu AK. Poległ w walce, w 1942, pochowany na cmentarzu rzym. - kat. w Mirze. Żona, Brygida z d. Bierbasz, ur. w 1903 w Szkodach (woj. nowogródzkie). Żołnierz Ruchu Oporu, w czasie walk ranna, inwalida wojenny I grupy. Kombatantka II Wojny Światowej.
Ich dzieci: Wacław i Regina.
1/. WACŁAW Ciechanowicz , ur. w 1926 w majątku Biereścianka, pow. Mir, woj. nowogródzkie. Pułkownik WP w st. spoczynku. Frontowy oficer czołgista 1 Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerpatte i Korpusu Pancernego WP. Udział w walkach: o wyzwolenie Warszawy, walk o przełamanie Wału Pomorskiego i bitwy o Kołobrzeg. Uczestnik walk w Branderburgii na zewnętrznym pierścieniu okrążenia Berlina. Dwukrotnie ranny i kontuzjowany. Kombatant II Wojny Światowej. Inwalida wojenny I grupy.
Ordery i odznaczenia: Order Virtuti Militari - Zasłużonym na Polu Chwały, Order Krzyża Grunwaldu III klasy, Krzyż Walecznych: Walecznym na polu Chwały, Krzyż Partyzancki, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski - Polonia Restituta, Srebrny Krzyż Zasługi.
Medale: "Za wyzwolenie Warszawy - 1945r", "Za Odrę, Nysę i Bałtyk", "Za udział w walkach o Berlin", "Zwycięstwa i Wolności", "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" (Złoty, Srebrny i Brązowy).
Ordery i odznaczenia zagraniczne: Order Wojny Ojczyźnianej,
Medale: "Za odwagę", "Za zasługi bojowe", "Za wyzwolenie Warszawy", "Za Zwycięstwo nad Niemcami w II Wojnie Światowej".
Żona, Alicja Maria z d. Barylska, ur. 1930 w Mogilnie, zm. w 1981.
Ich córka - Danuta.
- DANUTA GRAŻYNA, ur. w 1965 w Siemianowicach Śląskich.
2/. REGINA, ur. w 1933 w majątku Bereścianka, pow. Mir, woj. nowogródzkie. Mąż Edward Kalinowski.

"W czasie ostatniej wojny poległo w walkach, bądź też zostało zamordowanych 18 osób z najbliższej rodziny. Umieszczenie ich imion i nazwisk w "Księdze dziejów..." będzie jedynym pisemnym śladem i Pomnikiem Pamięci oraz wdzięczności dla poległych i zamordowanych, a także pomnikiem pamięci dla przyszłych pokoleń Rodu Ciechanowiczów."
- pisze Wacław Ciechanowicz w swojej Ankiecie genealogicznej.


Powrót Dalej